Student Showcase Schedule

2021 Student Showcase Schedule of Presentations

Visit the Student Showcase page on HartLink for full details.

Presentations are grouped as follows:

Biology Symposium Presentations: 8:20 a.m. – 12:20 p.m.

8:20- Karie Overacker, “Effect of Masks on Oxygen Saturation Levels during Cardiovascular Exercise”
8:40- Alexa Phillips, “Optimization of a Matrigel assay to test the effects of Forskolin and Rolipram on Vasculogenesis”
9:00- Maria Sorriento, “The Effects of Exercise on Brain-Derived Neurotrophic Factor and Attention Deficit Hyperactivity Disorder”
9:20- Kathryn Weaver, “The effects of Resolvin D1 on vasculogenesis of endothelial cells”
9:40- Rowan Poppen-Eagan, “Detection of N-Gene in SARS-CoV-2 using a RT-LAMP Assay”
10:00- Abigail Schwartz, “Neurobiological mechanisms of anxiety”
10:20- Peter Rotella-Lamb, “Developing a Golden Gate Cloning System to Analyze Promoters in Yeast Genes”
10:40- Hailey Schwartzmier, “The antibiotic effect of cranberry juice on common urinary tract infection causing bacteria”
11:00- Cecelia Mowrey, “Inquiry-based Microbiology Lab for First-Year Students: Kombucha Case Study”
11:20- Austin Haskell, “The Effect of Maternal Stress on Offspring Hormone Levels”
11:40- Katlin Hager, “Does “KelpOre” Contain Antimicrobial Properties?”
12:00- Giovanna Natalie, “The Evolutionary Significance of Genome size Variation in Salamanders”
12:20- Samantha Mcandrew, “Araneae of Madagascar”


Nursing Presentations: 8:20 a.m. – 12:00 p.m.

8:20- Sarah Lavigne, “Presentation Regarding the Use of Silicone Pressure Dressings and Alternating Air Beds for Injury Prophylaxis”
8:40- Natalie Ruckel, “The Effect of Childhood Psychotherapy on Future Substance Abuse in Adults with a History of Adverse Childhood Events”
9:00- Tegan Robinson, “Integrative Review of Eye Movement Desensitization and Reprocessing Therapy in Veterans with Post-Traumatic Stress Disorder”
9:20- Izabella Filippini, “In Children Ages 5-12, What Is the Effect of Daily Exercise on Decreasing ADHD Symptoms Compared with Stimulant Medication?”
9:40- Kimberly Dallar, “Adolescent Vaping”
10:00- Hannah Edwards, “Comprehensive Sexual Education”
10:20- Adjoa Amponsah, “Physician mediated workplace incivility against nurses: An integrated review.”
10:40- Abigail Maddison, “Reduction of Nausea, Vomiting, and Pain in Pediatric Patients Undergoing Chemotherapy with Acupuncture: An Integrative Review”
11:00- Alyssa Love, “Suicide Interventions for Victims of Childhood Sexual Abuse”
11:20- Courtney Velho, “Increasing Pediatric Influenza Vaccinations”
11:40- Maria Devito, “Mental Health Treatment and Outcomes on Prisoners”
12:00- Danielle Brockner, “The Effects of Breastfeeding Compared with Pharmacologic Interventions in the Treatment of Neonatal Abstinence Syndrome”


Sociology, Psychology, Art, and English Presentations: 9:00 a.m. – 11:40 a.m.

9:00- Sociology and Criminal Justice Senior Seminar Presentations
10:00- Amy Moreno, “A Voice of Insiders”
10:20- Allison Fitzsimmons, “The impact of COVID and Black Lives Matter media exposure, fear, and behavior on mental health”
10:40- Armando Velazquez, “From Chalk to Print: An Internship Developing Illustrations for Published Literature”
11:00- Erin Mcree, “Pathogenic Immorality in The Picture of Dorian Gray”
11:20- Cara Dugan, “The Libel and Criminal Trials of Oscar Wilde: A Criminal Law, Evidence, and Punishment Theory Analysis”


Economics Presentations: 10:00 a.m. – 11:00 a.m.

10:00- Neiva Fortes, “National Development Council Presentation”
10:20- John Mahn, “National Development Council Presentation”
10:40- Jennifer Paszko, “National Development Council Presentation”
11:00- Diego Espinola Ramirez, “National Development Council Presentation”


Geology & Environmental Sciences,
Environment, Sustainability & Society Presentations: 1:00 p.m. – 2:40 p.m.

1:00- Tyler White, “The Pros and Cons of State Level Environmental Programs with a Focus on NYS Climate Smart Communities”
1:20- Julia Marquis, “The Effects of Environmental Education in the United States”
1:40- Tyler Forhan, “Piping Plover”
2:00- Tarrah Skye Smith*, “The Effectiveness of Riparian Buffer Zones on Nitrate Removal in Local Streams”
2:20- Gerald Meyer*, “An Investigation to Classify a Northwest African Meteorite”
2:40- Hunter Mcree, “Mineralogical Classification of Samples from the Balmat Zinc District: St. Lawrence County, NY”

*Freedman Prize Winner


Biomedical Science, Chemistry Presentations: 1:00 p.m. – 2:40 p.m.

1:00- Ankita Bal, “Why, How and When: Working as a Medical Scribe in the ED”
1:20- Hannah Bowen, “Melatonin use and occurrence of respiratory illnesses”
1:40- James Lukasik, “Insulin use and depigmentation: A survey of real-world evidence”
2:00- Anthony Lo Piccolo, “Statin use and medical expenditure in patients with Parkinson’s disease”
2:20- Robert Kelly, “Monoclonal antibody use in rheumatoid arthritis: an evaluation of medical expenditure”


Music Presentations: 1:00 p.m. – 2:40 p.m.

1:00- Katie Sengelaub, “Music Technology Integration in the Modern Classroom”
1:20- Ushuaia Diaz, “German vs. French Clarinet: Pedagogical Implications”
1:40- Julia Butts, “A Study of General Music Teachers and the Effectiveness of Their Acquired Online Teaching Skills During the Time of Global Pandemic”
2:00- Julia Butts, “Educator, teach thyself: How music educators interact with music research”
2:20- James Dana, “Music of Two Pandemics: 1918 Spanish Flu vs COVID-19”
2:40- John Sapanaro, “The accessible music classroom”